Oslavy nového roku v různých částech světa

Oslavy nového roku v Asii

Lunární nový rok je jedním z nejvýznamnějších svátků v Asii a slaví se v různých zemích, jako jsou Čína, Vietnam, Jižní Korea a další. Oslavy se obvykle konají na konci ledna nebo na začátku února, v závislosti na lunárním kalendáři. V tradičních kulturních zvyklostech se slaví týden až dva týdny a lidé se setkávají s rodinou a přáteli, aby společně oslavili tento významný svátek. V Číně jsou pořádány průvody s maskami a kostýmy zvířat z čínského zvěrokruhu a lidé si navzájem dávají červené obálky s penězi. V Jižní Koreji se slaví tradičním jídlem a hrami, zatímco ve Vietnamu pořádají trhy a lidé si navzájem dávají dary.

Během oslav lunárního nového roku jsou kladeny velké důrazy na kulturní tradice a zvyky. V Číně se lidé tradičně setkávají s rodinou a přáteli a připravují si speciální jídla, jako jsou knedlíky a ryby. V Jižní Koreji jsou během oslav připravovány speciální pokrmy, jako je tteokguk, rýžová polévka s plátky hovězího masa a zeleninou. V Vietnamu jsou tradičními pokrmy bánh chưng a bánh tét, rýžové dorty plněné fazolemi, vepřovým masem a rýží. Lidé se také oblékají do tradičních kostýmů a provádějí různé rituály a obřady, jako je například zapalování kadidel.

Během oslav lunárního nového roku jsou pořádány různé slavnosti a aktivity. V Číně jsou kromě průvodů pořádány ohňostroje a lidé hrají tradiční hry, jako je mahjong. V Jižní Koreji jsou během oslav pořádány tradiční taneční a hudební vystoupení, zatímco ve Vietnamu pořádají tradiční zápasy v bojových uměních a lidé si zpívají karaoke. Všude v Asii jsou během oslav lunárního nového roku pořádány různé kulturní akce, jako jsou trhy, výstavy a festivaly. Tyto oslavy jsou důležitou součástí tradičních kulturních zvyků a představují významný okamžik pro rodinná setkání a společenské aktivity.

Oslavy Nového roku v Evropě

V Evropě se Gregoriánským kalendářem slaví Nový rok 1. ledna každého roku. Před samotnými oslavami si lidé, rodiny a firmy posílají přání k Novému roku v podobě pohlednic. Oslavy se často konají ve veřejných prostranstvích, kde se konají ohňostroje a slavnosti. V některých zemích jsou ohňostroje tradiční součástí oslav a lidé se na ně těší celý rok. V Dánsku a Německu se tradičně rozbíjí porcelánové nádobí, aby symbolizovalo konec starého roku a začátek nového.

Kromě ohňostrojů jsou tradiční jídla a nápoje také důležitou součástí Novoročních oslav v Evropě. V některých zemích jsou oblíbené sladkosti, jako například cukroví a cukrovinky, mimo jiné oblíbené slané pokrmy, jako například uzeniny a sýry. V Itálii se dávají tradičně již panettone, ve Francii galette des rois a v Německu se podávají bramborové saláty a klobásy. V mnoha zemích je také tradičním nápojem šampaňské, které se slaví při přípitku na začátku nového roku.

Celosvětově se slaví Nový rok již po tisíce let a každá kultura má své vlastní zvyky a tradice. Například v Indii jsou populární tradiční tance a hudba, zatímco v Uzbekistánu se slaví Navruz, tradiční Nový rok oslavovaný 21. března. V Asii jsou rodiny v centru pozornosti a jídlo je také součástí oslav. V Praze se každoročně koná festival, kde jsou představena tradiční jídla a nápoje z různých částí světa. Každá kultura má své vlastní způsoby, jak slavit příchod nového roku, ale všechny mají společné to, že slaví konec starého roku a začátek plného nadějí a nového přání.

Oslavy Nového roku v Americe

Oslavy nového roku v Severní Americe jsou obvykle ve znamení večírků, ohňostrojů a jiných slavností. Ve Spojených státech je slavný Times Square Ball Drop v New Yorku široce uznávanou událostí, která každoročně přitahuje miliony lidí. Mnoho dalších měst po celé zemi má také své vlastní jedinečné oslavy, jako je Rose Parade v Pasadeně v Kalifornii a Peach Drop v Atlantě ve státě Georgia. V Kanadě se Nový rok slaví podobnými slavnostmi, ve městech jako Toronto a Vancouver se konají velké akce a ohňostroje.

Střední a Jižní Amerika mají své vlastní jedinečné novoroční tradice, které odrážejí jejich rozmanité kulturní dědictví. Například v Brazílii je zvykem nosit na Silvestra bílé oblečení, které symbolizuje čistotu a mír. V Mexiku mnoho lidí slaví tradici konzumace 12 hroznů o půlnoci, z nichž každý představuje přání pro nadcházející rok. Jiné země, jako je Argentina a Chile, slaví ohňostroje, přehlídky a další slavnosti.

Oslavy Nového roku v různých částech světa se vyznačují různými aktivitami a tradicemi. V Číně se lunární Nový rok slaví ikonickými tanci draka a lva a také výměnou červených obálek plných peněz jako symbolu štěstí. V Thajsku oslavuje festival Songkran příchod nového roku masivní vodní bitvou, která symbolizuje očistu od neštěstí minulého roku a začíná znovu. Na Islandu se Nový rok slaví ohněm, ohňostrojem a tradičními jídly, jako je uzené jehněčí a fermentovaný žralok. A v Dubaji pořádá luxusní hotel Burj Al Arab extravagantní silvestrovské večírky pro ty, kteří jsou ochotni zaplatit vysokou cenu.

Závěrem lze říci, že oslavy Nového roku po celém světě jsou rozmanité a jedinečné a odrážejí kulturní dědictví a tradice každého regionu. Ať už jde o ohňostroje, průvody nebo vodní bitvy, lidé po celém světě se scházejí, aby oslavili příchod Nového roku a naději a sliby, které přináší.

Related posts

Faux pas v nošení obleků na svatbu

Mýty o čištění interiéru aut

Co je Ethereum?