Říkají o vás blízcí, že máte zlaté ručičky? Milujete práci se dřevem a vmžiku jste schopni za pomoci obyčejného nožíku kus dřeva přetavit v umělecké dílo? V tom případě je na místě tento talent patřičně využít.
Tradiční řemesla, jakou jsou truhláři a umělečtí řezbáři, bohužel mizí. Přitom jsou stále více žádaní a lidé jsou ochotni si za jejich práci připlatit. Přibývá totiž lidí, kteří se shánějí po originálních výrobcích a nábytku. Pokud tedy máte chuť, talent a píli, neváhejte. Přijdete si na pěkné peníze. Stačí si založit truhlářskou dílnu, webové stránky a pustit se do díla. Jak na to?
Základní vybavení pro truhláře
Začněme tou truhlářskou dílnou. Se zmíněným nožíkem si totiž bohužel nevystačíte. Truhlařina a řezbařina si v první řadě žádá suché a dobře osvětlené místo, ve kterém budete mít klid na práci. A patřičné náčiní (to na jednom místě nabízí například e-shop simek.eu). Práce se dřevem v první řadě vyžaduje odolný a bytelný pracovní stůl, kterému se v truhlářském žargonu říká ponk. A pak spoustu nářadí, pil, brusek a dalšího vybavení. Truhláři rozhodně nejsou žádnými troškaři, seznam všech nezbytností, bez kterých se neobejdou, rozhodně není krátký.
Pily a brusky
Nezbytností je především několik druhů pil. Okružní pro čisté a rovné řezy, přímočará pro tvarované řezy podle šablony, ocaska pro řezy hrubé. K povrchovému opracování dřeva pak slouží hoblíky a různé brusky. Pro broušení větších ploch dřeva jsou vhodné brusky pásové a vibrační brusky s odsáváním. Pro jemné dočišťování pak je vhodná bruska excentrická. Dalším nářadím, bez kterého se truhlář neobejde je akuvrtačka, akušroubovák a akunářadí obecně. Eliminuje totiž kabely, které při práci mohou překážet. Z ručního nářadí pak jsou nutné pilníky, rašple, dláta, kladiva, vodováhy atd. Vše přehledně roztříděné a uložené v dílenské skříni.
1 comment